Birlikten kuvvet dogar,Bir olalim birlik olalim! Sayın Dernek Üyelerimiz ve Kitreli'li Hemserilerim KiTRELi DERNEKLERiMiZE yardimlarinizi katkılarınızı bekliyoruz
Duyurular

iZMiR DERNEK DUYURUSU 

Izmirdeki Dernegimizin daimi ayakta kalmasi için Kira,Elektrik ve Suyumuzu ödeye bilmemiz için yardima,Ayrica ihtiyaci olan dara düsen Hemserilerimiz icin yardimlariniza ihtiyac vardir.

Haydi KITRELILER Zaman yardim Zaman Dayanisma zamani 

Finansbank iban no : TR77 0011 1000 0000 0062 2889 33 

Bu iban nota havale edebilirsiniz


DERNEK ÜYELERIMIZE DUYURU
 Ankara dernegimize ait olan yarim daire diger ortagimizdan satin alinarak Dernegimiz tarafindan ödemesi yapilmistir.

Bu nedenle dernegimize 'aidat borcu' olan hemserilerimizin borçlarini en kisa zamanda ödemeleri rica ederiz.

saygilarimla yönetim kurulu adina

Adnan BASATA.


Köyümüzde yapmis oldugumuz 'Cok amacli Salon' eksikleri tamamlanmis olup yemek yapilacak servise hazir hale getirilmistir. Emegi gecen tüm hemserilerimize tesekkür eder saygilar sunarim Adnan Basata


Hemserilerim,Sayın Üyelerimiz Kitreli Derneklerimize katkılarınızı bekliyoruz.


Niğde Hava Durumu
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 5,5274   5,5373
EURO 6,2630   6,2743
       
Özlü Sözler
İstemek "istiyorum" demek değil, harekete geçmektir. (A.Maurrois)
Sponsorlarımız
Anket
Derneğimizin Çalışmalarını Nasıl Buluyorsunuz?


 
Sitemizi Tavsiye Ediniz
Sitemizi arkadaşlarınıza tavsiye ederseniz memnun kalırız.
 
  
KİTRELİ BELDESİNİ TANIYALIM

 

KİTRELİ ADI NEREDEN GELİYOR

Kitreli Niğde`nin Çiftlik ilçesine bağlı şirin kasabalarından birisidir.

Kasabamızın eski adı Lemye (İlemi) olup bu ismi Hitit kralının yeğeninden aldığı söylenmektedir. Kitre: Anadolu, İran ve Türkistan dağlarında ve yetişen Geven(Keven-Astralagus) türü dikenli bitkinin gövdesinden elde edilen, yapışma özelliği az olan bir zamk çeşididir. Bitkilerin çevresi temizlenir, geniş çukurlar açılır ve bitkiler saplarından temizlenerek, geven dikeninin gövdesine bıçakla çizik atılır ve özsuyunun akması sağlanır, birkaç gün beklenir. Bitkinin özsuyu çizik bölgeden akar ve kurur. Bir ağaç kabuğuna benzer görünüm alır. Bu kabuklar tek tek toplanır. Ayrıca bitkiler kesilmeden gövdesinden veya dalları arasından sızan ve havayla temas ederek katılaşan bitki özsuları da toplanır.

Kitre; kozmetik, ilaç ve tekstil sanayiinde kullanılmasının yanısıra özellikle de "Ebru" sanatında(yapımında) geniş kullanıma sahiptir. Ayrıca kaput bezinin dondurulmasında da kullanılır. Önceleri adı İLEMİ(Lemye) olarak bilinen kasabamızın adı kasabamızın yerleşik alan içerisinde ve civarında Keven(geven) bitkisinin çok olması ve kitre üretiminin yoğunluğu sebebi ile KİTRELİ olarak değiştirilmiştir.

KASABA ULAŞIMI

Kasabamızın çevresindeki yerleşme yerlerine ulaşımını sağlayan yollardan tamami asfaltlanmis az bölümü stabilize köy yollardır. Kitreli-Ihlara arasındaki yolun asfaltlanma işlemi tamamlanmıştır.

Kitreli Kasabası`ndan Niğde`ye her gün saat 07.00 da özel Kitreli Tur (Mustafa Sari) Minibüs-Dolmuş ve saat 13.00 Yaz mevsiminde de 13.30 sularında da Niğde`den kasabamıza hareket etmektedir.

Cumartesi günleri ise Dolmus kalkış saati 12.00 dır.

Ayrıca Salı ve Cuma günleri de Aksaray il merkezine özel Kitreli Tur ait Minibüs-Dolmuş yolcu taşımacılığında bulunmaktadır.

Kitreli-Aksaray Varis ve Dönüsler Aksaray Kapali Sali pazarindan Kitreli Tur Dolmusu ile yapilmaktadir

Hafta içi özel şahıslara ait Minibüs-Dolmuş da sabah 08.00-11.00 ve öğle 13.30-16.00

saatleri arasında Kitreli-Çiftlik arasında seferler düzenlemektedir.

Üye Giriş Paneli
E-posta:    
Şifre:       
Şifremi unutum
Radyo Kitrelimiz
Aidat Borcu Sorgulama
 
 
Son Ziyaretçi Yorumları
nuriye ayhan altiner
benim babam kitreli annem aksaraylı cok kucukdum hayal.meyal hatirliyorum bir kere geldim...suan istanbulda yasiyorum aklim orada merak ediyorum babamın köyüne en kısa zamanda gelmek istiyorum.muhtarla tanışmak ziyaret etmek isterim herkese selamlar saygılar sevgiler

cengiz güneş
Köyümüz Kitreli çok güzel birazdaha yatırım ve faliyet göstermemiz lazım. en çokda muhtarımız Metin beye düşüyor. çokda çalışıyor Allah var hakkını ödüyemeyiz allah muhtarımızdan razı olsun.

can altınbay
köyümüzü çooookkk seviyorumm


Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
Günlük Gazeteler
Sponsorlarımız
Ziyaretçi Bilgileri
Bugün: 12
Dün: 100
Toplam: 56385