• slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
Duyurular

iZMiR DERNEK DUYURUSU 

Izmirdeki Dernegimizin daimi ayakta kalmasi için Kira,Elektrik ve Suyumuzu ödeye bilmemiz için yardima,Ayrica ihtiyaci olan dara düsen Hemserilerimiz icin yardimlariniza ihtiyac vardir.

Haydi KITRELILER Zaman yardim Zaman Dayanisma zamani 

Finansbank iban no : TR77 0011 1000 0000 0062 2889 33 

Bu iban nota havale edebilirsiniz


DERNEK ÜYELERIMIZE DUYURU
 Ankara dernegimize ait olan yarim daire diger ortagimizdan satin alinarak Dernegimiz tarafindan ödemesi yapilmistir.

Bu nedenle dernegimize 'aidat borcu' olan hemserilerimizin borçlarini en kisa zamanda ödemeleri rica ederiz.

saygilarimla yönetim kurulu adina

Adnan BASATA.


Köyümüzde yapmis oldugumuz 'Cok amacli Salon' eksikleri tamamlanmis olup yemek yapilacak servise hazir hale getirilmistir. Emegi gecen tüm hemserilerimize tesekkür eder saygilar sunarim Adnan Basata


Hemserilerim,Sayın Üyelerimiz Kitreli Derneklerimize katkılarınızı bekliyoruz.


Niğde Hava Durumu
Anket
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 5,9334   5,9441
EURO 6,5369   6,5487
       
Özlü Sözler
Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez. (Montaigne)
Sponsorlarımız
Ziyaretçi Bilgileri
Bugün: 173
Dün: 186
Toplam: 85317
Niğde’yle özel olarak ilgileneceğim. Bos Vaatler! Cok Bekleriz

Sağlık Bakanı; Kitreli Uyuz Göleti Talep Bekliyor

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Çiftlik ilçesine bağlı Kitreli köyünde, uyuz hastalığının tedavisinde kullanıldığı söyleyen Uyuz Gölet’i Meclis gündemine taşıdı. Gürer’in konuyla ilgili sorusunu yanıtlayan Sağlık Bakanı Akdağ, bir talep gelirse suyun içeriğinin incelenebileceğini açıkladı.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Çiftlik ilçesine bağlı Kitreli köyünde, uyuz hastalığının tedavisinde kullanıldığı söyleyen Uyuz Gölet’i Meclis gündemine taşıdı. Gürer’in konuyla ilgili sorusunu yanıtlayan Sağlık Bakanı Akdağ, bir talep gelirse suyun içeriğinin incelenebileceğini açıkladı.

HİTİTLERDEN KALMA ŞİFALI SU

CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, Sağlık Bakanı Recep Akdağ tarafından sözlü olarak yanıtlanması istemiyle yönelttiği soru önergesinde, Niğde’nin Çiftlik ilçesine bağlı Kitreli köyündeki Uyuz Gölet’inin içeriğindeki suyun Hititler döneminden bu yana uyuz hastalığının tedavisinde kullanıldığının iddia edildiğini belirterek, bu suyun içeriği ve sağladığı yararların incelenip incelenmediğini sordu.

Ömer Fethi Gürer ayrıca, bu alanda bir tesis kurulmasının düşünülüp düşünülmediğini de sorarak, “Uyuz Gölet’i yakınında sıcak su, sodalı su, şifalı su kaynaklarının varlığı saptandı ise nasıl yararlanılması düşünülmektedir” şeklinde soru yöneltti.

TALEP GELİRSE İNCELERİZ

Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini TBMM kürsüsünden sözlü olarak yanıtladı.  Bakan Akdağ, Uyuz göleti çevresindeki su kaynaklarının Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının görev ve sorumluluğunda olduğunu belirterek, “Ülkemizde bulunan şifalı suların tıbbi endikasyonları işleticileri tarafından başvuru yapılması hâlinde Bakanlığımızca belirlenmektedir. Yani Sağlık Bakanlığının doğrudan böyle şifalı sularla ilgili bir işletmesi olmadığı için bu belirlemeleri biz yapmıyoruz ancak Niğde’nin Çiftlik ilçesindeki Kitreli Uyuz Göleti suyu içeriğinin incelenmesi, endikasyonun belirlenmesi için Bakanlığımıza bir başvuru yapılmış değildir. Tabii ki böyle bir başvuru olursa bunu değerlendirip incelemesini yaparız” dedi.

GÜRER: “TALEP GELMESİNİ BEKLEMEDEN İNCELENMELİDİR”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise, Uyuz Göleti suyunun binlerce yıldır çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanıldığını ifade ederek, " Kitreli Beldemizde Hititliler döneminde bir yapınında yer aldığı alanda çıkan bu suya farklı illerden dahi tedavi amaçlı gelenler vardır. Ulaşımı sorunlu değildir. MTA bölgede sıcak su tesisleri araştırdı. İstenen değerde bulunamamış ancak şifalı su için Sağlık Bakanı başvuru yok dedi. Çiftlik Kaymakamı ve İlçe Sağlık Müdürlüğü yanı sıra Niğde il Sağlık Müdürlüğü bu bağlamda harekete geçmelidir. Sağlık Bakanı Başvuru yok diyor. Bu başvuru sağlanmalıdır. Bölge için önemli bir kazanım sağlanmış olacaktır. Bu suyun bilimsel olarak acilen incelenmelidir.” dedi.

Sağlık Bakanı Akdağ: “Niğde’yle özel olarak ilgileneceğim”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesi Bakan Akdağ’ı harekete geçirdi

CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, başta sağlık ocakları olmak üzere Niğde’de kullanılmadığı için harabeye dönen sağlık kuruluşlarının sorunlarını Meclis gündemine taşıdı.  Gürer’in sözlü soru önergelerini TBMM kürsüsünden yanıtlayan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Gürer’in bu konudaki sorusunu haklı bulduğunu ifade ederek “Tesislerimizin bakım ve onarımını titizlikle yapacağız. Niğde’yi özel olarak ben değerlendireceğim ve bir eksiğinin olmamasına gayret edeceğim” dedi.

KULLANILMAYAN SAĞLIK OCAKLARI KÖY KONAĞINA DÖNÜŞTÜRÜLSÜN

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Sağlık Bakanı Recep Akdağ tarafından sözlü olarak yanıtlanması istemiyle yönelttiği önergesinde, Niğde’de kapatılan sağlık ocaklarını gündeme getirdi ve “Niğde ilinde Kitreli dahil köy ve kasabalarda sağlık hizmeti vermesi için yapılmış binalardan kullanılmayan bina sayısı kaçtır? Yıkılan bina olmuş mudur? Binalardan harap halde olanların kurtarılıp, bir köy konağı gibi yararlanılması düşünülmekte midir? Sağlık ocakları kapandıktan sonra bahçelerinde yer alan Atatürk büstleri için bakım, onarım ve koruma sağlanmakta mıdır? Niğde eski Devlet Hastane binası boşaltılmış ve bina kullanamayarak aylarca harap kalmıştır? Niğde ilinde 20 yılda Bakanlığınız tarafından yaptırılıp yıkılan ya da harap halde bulunan binaların günümüz değerleri ile maliyeti ne kadardır?” şeklindeki soruların yanıtlanmasını istedi.

NİĞDE’DE 5 SAĞLIK İSTASYONU KULLANILMIYOR

Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise Niğde’de kapanan sağlık ocağı olmadığını ancak 5 sağlık istasyonunun yapım yılları eski olduğundan ve artık ihtiyaç bulunmadığından kullanılamadığını belirterek “ Bu anlamda yıkılan bir bina yok ama böyle 5 tane istasyon var. Peki, ne yapmışız biz bunları? Bunların Millî Emlake devir yapmak üzere resmî yazışma süreçlerini başlatmış durumdayız. Devir işlemlerinin tamamlanmasını müteakip bu taşınmazlarla ilgili tasarruf hakkı defterdarlık makamında olacaktır. Bahsettiği gibi Değerli Milletvekilimizin köy konağı olarak kullanılması bu kurumlar tarafından değerlendirilebilir. Ben bu sorudan sonra bu yazışma sürecini de hızlandıracağım” dedi.

Bakan Akdağ, “Kapanan sağlık ocağı bulunmamakla birlikte -haklı bir soru olarak- sağlık hizmeti sunan bütün tesislerimizin bakım ve onarım çalışmalarının illerde titizlikle takip edilmesini talimat andırıyoruz. Bu hususta Niğde’yi özel olarak ben değerlendirerek bir eksiğin olmamasına gayret edeceğim” şeklinde konuştu.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Niğde Devlet Hastanesi eski binasının tahsisinin valiliğe devredildiğini ve valiliğin de buraya bir hükümet konağı yapmak için mevcut binanın yıkım çalışmalarını başlattığını açıkladı.

Bakan Akdağ, Çiftlik İlçe Hastanesinin, 2000 yılında hizmete açıldığını da ifade ederek, “ biz iktidar olmadan önce açılmış.  Ancak depremsellik yönünden sağlam olmadığına dair bulgular ortaya çıkınca yeni bir hastane yapılmasına karar verilmiştir. Mevcut deprem yönetmeliklerine uygun, Bakanlığımız hizmet standartlarında, modern mimariye sahip, 30 yataklı yeni bir hastane yapılmış, 2015 10’uncu ayda hizmete açılmıştır. Aynı şekilde merkez 3 ve 5 no.lu aile sağlığı merkezlerine ait binalar da bu gaye doğrultusunda yenilenmiştir” diye konuştu.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer Niğde ilinde okul ve sağlık ocaklarının köylerde kapanması ile çok sayıda yapının harap ve devre dışı kaldığını belirtti. Bor Altunhisar Arası ana yolda yer alan tesis gibi köy merkezlerinde de harap tesisler olduğunu, bunların farklı kurumlara dağıtılıp sanki böyle bir sorun yokmuş gibi davranıldığını belirterek en azından her köyde yaşayan vatandaş son 15 yılda kaç devlet kurumu faaliyet dışı kaldı haberi var gözlerinin önünde boş kullanılmayan harap binaları görüyorlar. Bu binaların kullanılmaması da ayrıca düşündürücü “dedi


Okunma Sayısı: 282


18.206.12.79
DİĞER HABERLER

Radyo Kitrelimiz
Aidat Borcu Sorgulama
Son Ziyaretçi Yorumları
beyzat sönmez
Ihlara dan öte yana yolum düştü Kitreli ye öyle güzel ki Kitreli yollarına ölem ölem

beyzat sönmez
ana vatanımsın baba yurdumsun ne yapsam da yine unutulmuyor

nuriye ayhan altiner
benim babam kitreli annem aksaraylı cok kucukdum hayal.meyal hatirliyorum bir kere geldim...suan istanbulda yasiyorum aklim orada merak ediyorum babamın köyüne en kısa zamanda gelmek istiyorum.muhtarla tanışmak ziyaret etmek isterim herkese selamlar saygılar sevgiler


Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
Günlük Gazeteler
Sponsorlarımız
Niğde Çiftlik Kitreli Beldesi © Copyright 2019  V4.1 Tüm Hakları Saklıdır. Hazır Köy Sitesi
Top